Karnisze wyginane do łuku możemy podzielic w zasadzie na dwie grupy w zależności od płaszczyzny, na której ten łuk jest opisany. W przypadku płaszczyzny poziomej karnisz łukowy jest bardzo efektowny wizualnie, ale traktujemy go jak karnisz poziomy. Wyzwaniem pozostają karnisze wyginane w płaszczyźnie odbiegające od poziomu.
Karnisze mocowane po kątem do poziomu są karniszami coraz częsciej spotykanymi. Współczesne projekty architektoniczne wykorzystują każdą wolną przestrzeń bryły budynku. Zagospodarowywane zostają poddasza, w których sufit jest zarazem stropodachem. W naszej strefie klimatycznej dach jest najczęściej spadzisty, zatem ściany są formą trójkąta, a w konsekwancji okna dla zachowania proporcji również są formą trójkąta.
Oprócz typowych firan i zasłon upinanych na karniszach, okno możemy przysłonić również za pomocą innych rozwiązań. A jest ich jeszcze naprawdę wiele: rolety rzymskie z fiaran bądź zasłon, rolety wolnowiszące i przyszybowe (techniczne), rolety wolnowiszące i przyszybowe typu D/N (dzień/noc), plisy, żaluzje drewniane i aluminiowe oszerokości lameli 25mm i 50mm, żaluzji pionowych zwanych popularnie Vertikalami (w obecnym czasie ich sprzedaż do celów domowych jest znikoma).
Osobną kwestią są dodatki. Pomimo odpowiedniego doboru firan i zasłon pod względem struktury i kolorystyki do kolorów ścian lub innych elementów będących w pomieszczeniu, pozostają one tak troszkę "osamotnione". Dodając tą samą tkaninę w postaci poduszek, obrusów, narzuty, nakladek tworzymy pomieszczenie "kompletne".